Współpraca z portalem muzycznym polskamuza.eu

Instytut Muzykologii UJ rozpoczął współpracę z działającym od 4 lat portalem muzycznym polskamuza.eu. W ramach tej współpracy studenci będą mieli okazję odbyć staż dziennikarstwa muzycznego. Zebrania redakcyjne odbywają się w Instytucie, mamy więc redakcję muzyczną pod swoim dachem.

Najbliższe kolegium redakcyjne zaplanowane jest na piątek, 13 grudnia 2013 r., godz. 18.  Redaktor naczelna Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz wraz z zespołem zaprasza wszystkich marzących o dziennikarstwie.

Portal, który odwiedza obecnie kilka tysięcy osób tygodniowo, ruszył wraz z inauguracją 5. Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie. Poświęcony jest muzyce klasycznej. Przez pierwszy tydzień portal relacjonował przede wszystkim wydarzenia festiwalowe, lecz później zajął się opisywaniem tego, co dzieje w muzyce, w Polsce. I tak codziennie na stronie, będącej projektem Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz, dziennikarki „Dziennika Polskiego" pojawiają się nowe informacje, recenzje, zapowiedzi, wywiady, relacje i reportaże. Dziennikarzami portalu są przede wszystkim młodzi adepci pióra studiujący kierunki muzyczne w Krakowie a także w innych miastach m.in. w Warszawie, Katowicach i Poznaniu. Młodzi pracują pod opieką krakowskiej dziennikarki.

Tak pracownicy portalu piszą o sobie:

Polska Muza. Nasza Muza. Nasza pasja. Nasze hobby. Bardzo istotna część naszego życia

Kim jesteśmy?

Grupą pasjonatów muzyki. Studentami, uczniami, absolwentami, rodzicami i zabieganymi pracownikami różnych instytucji. Miłośnikami klasyki, jazzu i rocka, muzyki dawnej i najnowszej; recitali, oper, musicali i wielkich koncertów na wolnym powietrzu. Co robimy? Dzielimy się kulturą, która staje się w dzisiejszych czasach towarem coraz bardziej luksusowym.

Jesteśmy otwarci dla wszystkich. Dla wierzących w piękno i moc muzyki, ale także dla dopiero poszukujących swojej drogi w świecie kultury, a nawet dla tych, którzy jeszcze wątpią w swoje możliwości. Działamy na zasadzie wolontariatu. Nie wymagamy od naszych dziennikarzy wcześniejszego doświadczenia na tym polu, ani muzycznego wykształcenia (choć specjalistów w tym zakresie wśród nas nie brakuje). Pomagamy wykształcić pióro organizując dla naszych członków warsztaty dziennikarskie. Ułatwiamy dostęp do wydarzeń kulturalnych oferując im darmowe wejściówki,  a także promocyjne egzemplarze płyt i książek. Umożliwiamy przeżycie niezapomnianych chwil, spotkania twarzą w twarz z artystami, nawiązanie trwałych kontaktów z osobistościami ze świata kultury. Młodym dziennikarzom dajemy cenne doświadczenie zawodowe poparte referencjami. Wszystkim zaś oferujemy współpracę w życzliwym i zgranym zespole.

Nasz portal jest skierowany do melomanów, ale także do ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką klasyczną. Piszemy lekko, przystępnie i zajmująco. Wprowadzamy w świat tak zwanej „wyższej kultury muzycznej" i oswajamy z nią.  Uczymy otwartości opisując różne rodzaje muzyki i prezentując rozmaite punkty widzenia. Chcemy obalić mit o sztywnym podziale muzyki na popularną – dostępną dla wszystkich oraz klasyczną – trudną w odbiorze i elitarną. Pokazujemy jak czerpać rozrywkę z muzyki poważnej.

Granica pomiędzy dziennikarzami a czytelnikami Polskiej Muzy jest bardzo płynna – każdy z naszych czytelników może zostać naszym dziennikarzem. Zapraszamy – zostań wolontariuszem Polskiej Muzy i dołącz do grona ludzi, którzy dzielą się kulturą.

Wyślij zgłoszenie na adres: redakcja@polskamuza.eu

Data opublikowania: 04.12.2013