Wernisaż wystawy karykatur i rysunków satyrycznych przedstawiających I.J. Paderewskiego (ZDJĘCIA)

Zaproszenie

Pracownicy Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX w. im. I.J. Paderewskiego mają zaszczyt zaprosić na

wernisaż wystawy karykatur i rysunków satyrycznych przedstawiających I.J. Paderewskiego
pt. „Oto jest nasz mistrz Ignacy, olbrzym tonów, siły, pracy…”,

który odbędzie się 27 września 2022 r. o godz. 17.00 w siedzibie Ośrodka (Instytut Muzykologii UJ – Pałac Pusłowskich w Krakowie, ul. Westerplatte 10).

Co w wizerunku Ignacego Jana Paderewskiego przyciągało uwagę, a co bawiło jego współczesnych? Jak zmieniał się ów wizerunek pod wpływem burzliwych politycznych kampanii, w które pianista został wplątany po objęciu stanowiska Premiera RP? Wystawa prezentuje wybór karykatur i rysunków satyrycznych ukazujących Paderewskiego zarówno w roli artysty, jak i polityka, powstałych w Europie, obu Amerykach i Australii w latach 1893–1939.

Po otwarciu wystawy zwiedzanie będzie możliwe po wcześniejszym umówieniu terminu (adres kontaktowy: muzykologia.paderewski@uj.edu.pl).

Kuratorzy wystawy: Magdalena Dziadek, Michał Jaczyński, Justyna Kica
Opracowanie graficzne: Maciej Grochot

Wystawę sfinansowano ze środków Priorytetowego Obszaru Badawczego Heritage w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/1OxAlYksa