Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uroczystość przekazania Instytutowi Muzykologii UJ "Kolekcji muzycznej Leopolda Kozłowskiego" - relacje

Uroczystość przekazania Instytutowi Muzykologii UJ "Kolekcji muzycznej Leopolda Kozłowskiego" - relacje

Relacje z uroczystości

Portal UJ: Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego

TVP3 Kraków: Muzyczna kolekcja ostatniego klezmera Galicji przekazana Instytutowi Muzykologii UJ

Radio Kraków: Niezwykły dar Marty Kozłowskiej-Woźniak, córki ostatniego "klezmera Galicji"

***

W dniu 13 czerwca 2024 roku o godz. 10.30 w Sali Kameralnej Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Westerplatte 10 w Krakowie odbędzie się uroczystość przekazania przez Panią Martę Kozłowską-Woźniak „Kolekcji muzycznej Leopolda Kozłowskiego” zawierającej rękopisy muzyczne dzieł kompozytora, opracowania i aranżacje oraz nagrania i druki muzyczne.

Program uroczystości:

  • Leopold Kozłowski-Kleinman: historia klezmera w trzech piosenkach (dr Sylwia Jakubczyk-Ślęczka)
  • Leopold Kozłowski i muzycy romscy (dr hab. Anna Piotrowska, prof. UJ)
  • Prezentacja Kolekcji (kustosz dypl. mgr Stanisław Hrabia, Kierownik Biblioteki i Fonoteki Instytutu Muzykologii UJ)
  • Podpisanie umowy darowizny
  • Wspomnienie o Ojcu (Pani Marta Kozłowska-Woźniak)

Leopold Kozłowski-Kleinman znany jest przede wszystkim jako „ostatni klezmer Galicji”. Urodzony w 1918 roku przedwojennych Przemyślanach był synem Hirsza Kleinmana i wnukiem Pejsacha Brandweina, obu prowadzących tradycyjne kapele klezmerskie. Jako dziecko grywał z kapelą ojca na cymbałach, z zespołem szkolnym na akordeonie, pobierał też lekcje fortepianu. Wzrastał w wielokulturowej Galicji wybrzmiewającej muzyką polską, ukraińską, żydowską, romską; religijną, obrzędową, patriotyczną, propagandową, poważną, rozrywkową, popularną, teatralną i filmową. Wszystkie te nurty odbiły się echem także w jego powojennej zawodowej działalności muzycznej, do której drogę otworzył mu uzyskany w 1956 roku dyplom krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Wszystkie też udokumentowane zostały w kolekcji, jaka trafia do zbiorów Biblioteki i Fonoteki Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W latach 90. XX wieku Leopold Kozłowski-Kleinman został jednym z promotorów ruchu odrodzenia muzyki żydowskiej w Polsce. Służył jako mentor i nauczyciel nowym jej wykonawcom, także tym przybywającym do niego zza granicy. Sam również nagrywał, komponował i wykonywał repertuar żydowski. Często przebywający i przez to kojarzony z „Klezmer Hois” stał się wręcz  ikoną kulturową odradzającego się krakowskiego Kazimierza oraz życia kulturalnego Żydów polskich. W 2014 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Zmarł 12 marca 2019 roku i został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej w Krakowie.

 

foto: Fenek89, CC BY-SA 4.0

Widok zawartości stron Widok zawartości stron